W dniach 19-24 października, 7 uczennic naszej szkoły pod opieką pani Anny Jędrzejczyk i pani Katarzyny Łągiewki, uczestniczyło w wymianie z liceum z Pitesti w Rumunii. Tematem projektu były tym razem regiony naszych krajów, ich tradycje, zwyczaje, różnorodność krajobrazu.
Podczas 5 dni spędzonych w Rumunii, młodzież I LO miała okazję poznać codzienne życie mieszkańców regionu Arges, odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę, zwiedzić kompleks muzealny w Golesti i pospacerować po Bukareszcie. Każdy dzień był pełen atrakcji. Uczennice doskonaliły umiejętności językowe, poznawały rumuńską kulturę i nawiązywały nowe znajomości.
Były to niezwykle owocne chwile.
Gospodarzom dziękujemy za gościnę, serdeczność i opiekę.
W dniach 13. – 17. 10. 2019 r. trzynastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w specjalistycznym obozie szkoleniowym w miejscowości Lądek Zdrój.
Wyjazd okazał się dla młodzieży niepowtarzalną okazją do obcowania z kulturą i obyczajami narodów z wielu krajów świata, gdyż warsztaty przeprowadzone zostały przez wolontariuszy pochodzących głównie z Azji i Ameryki Południowej.
Justyna Broniszewska
Po tygodniu ograniczonego dostępu do internetu, mamy przyjemność zdać Wam krótką relację z wymiany, która odbywała się w dniach: 29.09 – 5.10.2019 w okolicach miasta Równe na Ukrainie. Wracamy zauroczeni uprzejmością, serdecznością oraz ciepłym przyjęciem naszej społeczności przez naszych partnerów z Ukrainy. Radomsko reprezentowała 16-osobowa grupa uczniów (8 osób z I LO oraz 8 osób z ZSE-E), opiekę nad uczniami naszego liceum sprawowali: Pan Łukasz Stępień i Pan Tomasz Wojtasik. Opieka merytoryczna: Pani Larysa Kowalczyk.
Tegoroczna majówka upłynęła uczniom naszej szkoły w atmosferze morskiej bryzy. W ciągu tych kilku dni udało nam się zwiedzić cztery stolice krajów nadbałtyckich: Rygę, Tallinn, Sztokholm, Helsinki i Turku. Każde z tych miast zachwyciło nas swoją niepowtarzalną architekturą i atmosferą.
Ryga, miasto pełne kolorów i pięknych, zdobionych kamieniczek. Byliśmy oczarowani jej romantyczną atmosferą i życzliwością mieszkańców. Mieliśmy też okazję samodzielnie poszukać pewnych obiektów turystycznych. Ponadto pogoda nam dopisała i mogliśmy zobaczyć to miasto skąpane w słońcu.
Wczorajszy dzień zaczął się od odwiedzin w Hutchesons’ Grammar School, gdzie spotkaliśmy się na krótkich zajęciach artystycznych z Panią Susan Breckenridge. Następnie przemieściliśmy do centrum Glasgow, gdzie z przewodnikiem oraz Panią Akiko Tomitaka z HGS zwiedzaliśmy okazałe City Chambers - odpowiednik miejskiego ratusza. Następnie Pan Jim McDougall - wicedyrektor szkoły, bez którego olbrzymiej pomocy nasz pobyt nie doszedłby do skutku, oprowadził nas po Kelvingrove Museum i Uniwersytecie Glasgow. W muzeum zachwycaliśmy się obrazami Rembrandta, Salvadora Dali, Moneta i wielu innych artystów oraz szkicami Leonarda da Vinci. Ten jakże produktywny dzień zakończyliśmy zakupami oraz pożegnalną kolacją u jednych z naszych gospodarzy - Państwa Lamb. Mieliśmy okazję spróbować m.in. haggis czy trifle i porozmawiać w miłej atmosferze na różne tematy, począwszy od architektury Glasgow, kaligrafii, poprzez niuanse związane z social media, na różnicach w systemie edukacji skończywszy.
Dziś rano na lotnisku w Glasgow, w związku z alarmem pożarowym doświadczyliśmy "uroków" ewakuacji, ale udało nam się zdążyć na lot.
Szkocjo będziemy tęsknić!
Za nami pracowity weekend, przed nami poznawanie kultury i historii Szkocji od podszewki.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od udziału w porannym apelu gdzie zostaliśmy ponownie przedstawieni uczniom Hutchesons' Grammar School.
Następnie pojechaliśmy do Edynburga, gdzie zwiedzaliśmy Mary King's Cross , czyli muzeum ukazujące podziemne życie stolicy Szkocji. Potem spacer urokliwymi uliczkami, wizyta w Szkockim Muzeum Narodowym. Ponowny spacer. Jednym słowem, żyć, nie umierać ;)
Za nami weekend pełen pracy i nowych doświadczeń.
Nie chcąc zanudzać, prezentujemy tylko wycinek wydarzeń ;)
Na sobotniej inauguracji przedsięwzięcia zostaliśmy szczególnie przywitani przez dyrekcję szkoły, jako że byliśmy jedyną szkołą spoza Wielkiej Brytanii uczestniczącą w obradach. Następnie zaczęliśmy prace w grupach roboczych, m.in. komitetach, komisjach i radach, będących odwzorowaniem struktury ONZ. Uczestniczyliśmy także w dwóch wykładach wykładowców Uniwersytetu w Glasgow: na temat Brexitu oraz funkcjonowania UNESCO. Przez cały weekend obowiązywały nas procedury ONZ, a także strój formalny, aczkolwiek pod koniec dnia nie brakowało też innych mniej formalnych akcentów jak wybór najśmieszniejszych skarpetek czy szkocki wieczór z wyczerpującymi tańcami ;)
Podczas konferencji przygotowaliśmy także rezolucje, których treść następnie była przedmiotem dyskusji.
Będąc delegatami Bułgarii i Urugwaju musieliśmy zareagować na "nieoczekiwane wydarzenia", tj porwanie samolotu arabskich linii lotniczych czy wybuch arabskiego banku na Manhattanie i ustosunkować się jako kraj jak globalnie rozwiązać ten nowy problem.
Na koniec pracowaliśmy nad rezolucją kończącą obrady.
KOMUNIKAT
Zapraszamy do zakupu ubrań oraz akcesoriów oznakowanych nowym logiem naszej szkoły. Link do sklepu z ubraniami: https://www.bluzybro.pl/i-lo-w-radomsku/.
KOMUNIKAT !!!
Informacja dotycząca systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej i miejscach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Radomszczańskiego w 2021 roku, a także lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w 2021 roku.
PRIMUS INTER PARES
Tytuł Primus Inter Pares promuje wybitne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych, naukę, pracę w samorządzie uczniowskim, wolontariat, działalność charytatywną, postawę etyczno-moralną. Tytuł umożliwia wyróżnienie najwybitniejszych uczniów, którzy osiągają sukcesy w konkursach, nauce i pracują na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego."
Zgłoszenia do 16 kwietnia 2021 r.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka