Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.
Anna Piotrowska
Szkolny Wolontariat to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły - nauczycieli, uczniów i rodziców - na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka.
Działanie w szkolnym wolontariacie pozwala na rozwój altruistycznych postaw, pobudza wrażliwość i pozwala troszczyć się o drugiego człowieka, umożliwia bezinteresowną pomoc i stwarza okazję do budowania świata wartości.
Anna Piotrowska
W czwartek, 05.12.2019 r., w Miejskim Domu Kultury odbyła się Gala Wolontariatu zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To uroczyste wydarzenie promujące wolontariat było okazją do podziękowania za działalność charytatywną i wolontariacką , czyli bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom.
W tym roku pamiątkową statuetkę w konkursie głównym „Wolontariusz roku 2019” otrzymała uczennica kl. III C naszego liceum - Patrycja Miara. Jest ona od trzech lat mocno zaangażowana w pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym należącym do Międzynarodowego Ruchu Dobroczynnego „Betel”, z którym nasza szkoła współpracuje od ponad 15 lat w ramach szkolnego wolontariatu. Patrycja pomaga w różny sposób, przede wszystkim dzieląc się swoim talentem muzycznym.
Natomiast w konkursie literackim ”Wolontariat - moja historia” Martyna Smolarek, wolontariuszka z kl. II F, zajęła II miejsce. Jej działalność wolontariacka to praca z dziećmi ze świetlic środowiskowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, między innymi pomoc w odrabianiu lekcji czy wspólne zabawy integracyjne.
Gabriela Szczygłowska
Opiekun szkolnego wolontariatu
Rokrocznie uczniowie naszego liceum skupieni wokół szkolnego wolontariatu i SK PCK przygotowują Bal Karnawałowy dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. W dniu 16 lutego 2015 r. w murach naszej szkoły pojawiło ponad 80 małych gości! Nad organizacją przedsięwzięcia czuwały nauczycielki I LO: pani Bożena Ujma, pani Małgorzata Machaj i pani Gabriela Szczygłowska.
Zabawa okazała się być nie lada atrakcją dla najmłodszych, którzy wykazali się ciekawymi pomysłami na przebrania, można było spotkać m. in. księżniczki, biedronki, piratów, pszczółki oraz inne baśniowe postacie. Dzieciaki bawiły się wspaniale, chętnie naśladowały choreografie wymyślane przez naszych kreatywnych wolontariuszy. Różne konkursy były okazją do integracji i zdobycia licznych nagród. Aby nabrać sił do tańca każdy mógł skorzystać z poczęstunku. Szczególną formą pomocy potrzebującym rodzinom był kiermasz odzieży.
Zorganizowanie Balu było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym m. in. podczas Tygodnia Zdrowia w I LO, a także dużemu zaangażowaniu licealistów, którzy chętnie rozmawiali i bawili się z małymi gośćmi.
Uśmiechy dzieci i ich zadowolone twarze były największą zapłatą za trud wniesiony w przygotowanie Zabawy Karnawałowej. Mamy nadzieję, że także za rok będziemy mogli znów spotkać się z naszymi milusińskimi.
Kamila Ciupińska, III B
KOMUNIKAT
Zapraszamy do zakupu ubrań oraz akcesoriów oznakowanych nowym logiem naszej szkoły. Link do sklepu z ubraniami: https://www.bluzybro.pl/i-lo-w-radomsku/.
KOMUNIKAT !!!
Informacja dotycząca systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej i miejscach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Radomszczańskiego w 2021 roku, a także lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w 2021 roku.
PRIMUS INTER PARES
Tytuł Primus Inter Pares promuje wybitne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych, naukę, pracę w samorządzie uczniowskim, wolontariat, działalność charytatywną, postawę etyczno-moralną. Tytuł umożliwia wyróżnienie najwybitniejszych uczniów, którzy osiągają sukcesy w konkursach, nauce i pracują na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego."
Zgłoszenia do 16 kwietnia 2021 r.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka