DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
w ramach
Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”
W roku 2023 nasza szkoła brała udział w Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych „Aktywna tablica”. W ramach programu szkoła została wyposażona w dwie tablice interaktywne wraz oprogramowaniem.
Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii, umożliwienie szerokiego wykorzystywanie TIK i doprowadzenie do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów. Ważnym aspektem i celem dodatkowym Programu jest również umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Zostały przeprowadzone lekcje otwarte
Temat: Wykrywanie związków organicznych w materiale biologicznym – ćwiczenia.)
Temat: Reporting news – listening and phrases. Relacjonowanie wydarzeń -słuchanie ze zrozumieniem i wyrażenia.)
na których wykorzystywano narzędzia TIK. Stosowanie TIK znacznie zwiększyło zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i uczniów w proces nauczania i uczenia się.
Nauczyciele naszej szkoły wykorzystują TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły w wymiarze co najmniej 5 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki.
W październiku 2023 roku został wyznaczony e–koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole, który uczestniczył w spotkaniach Zespołu Międzyszkolnej Sieci Współpracy Nauczycieli stosujących TIK, które odbywały się w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku. Podczas spotkań nauczyciele dzielili się wiedzą i doświadczeniami z wykorzystania TIK w pracy z uczniem.
• 07.11.2023 r. (spotkanie organizacyjne- przygotowanie planu pracy) • 08.03.2024 r. ( dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK lub ćwiczeń/zadań interaktywnych lub innych ciekawych pomysłów dobrych praktyk.) • 19.06.2024 (spotkanie podsumowujące, wymian doświadczeń)Na stronie szkolnej stworzono zakładkę na której zamieszczono informacje o realizacji programu.
Dziś naszą szkołę odwiedził Mikołaj Rogulski, nasz absolwent, a teraz student pierwszego roku Politechniki Warszawskiej na kierunku: cyberbezpieczeństwo. Spotkanie było okazją do wręczenia Mikołajowi dyplomu finalisty XI edycji Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent". To ogromny sukces Mikołaja i powód do dumy całej społeczności I LO!
Życzymy wszelkiej pomyślności i samych sukcesów!!!
Mikołaju, miło było Cię gościć!
Dyrekcja I LO
Nasza drużyna w składzie: Bruno Bareła, Piotr Kucharzewski, Laura Krawczyk i Bartosz Woźniak, której opiekunem był p. Michał Machura zdobyła brązowy medal w IV edycji gry terenowej „W poszukiwaniu pieczonego ziemniaka” i otrzymała nagrodę pieniężną.
GRATULUJEMY!!!
25 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku to ważny dzień. Społeczność szkoły obchodzi Dzień Patrona połączony ze ślubowaniem uczniów pierwszych klas. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani wyjątkowo odświętnie, były pamiątkowe zdjęcia klasowe oraz uroczystość w sali gimnastycznej. Na początku młodzież odśpiewała hymn państwowy i hymn szkoły, przypomniała sylwetkę patrona, następnie przewodniczący pierwszych klas uroczyście ślubowali godnie reprezentować szkołę. Przedstawiciele pierwszoklasistów odwiedzili też grób Feliksa Fabianiego. Podczas uroczystości rozstrzygnięto również szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie, a nagrody wręczał laureatom dyrektor Bogdan Węgrzyński, który zaprezentował również nowych członków Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów. Podziękowano też poprzedniemu samorządowi i nauczycielom. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów klas pierwszych I LO: Marty Szafran z kl.I E, Jakuba Konsztata z kl.I C, Martyny Nabiałkowskiej z kl.I E, Amelii Olborskiej z kl.I E, Oliwii Szwed z kl.I D i Nadii Kowalska z kl.I D. Uroczystość zakończyły przemówienia Pana Dyrektora Bogdana Węgrzyńskiego i przewodniczącego Rady Rodziców Pana Roberta Zakrzewskiego.
DRODZY UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH, WITAMY W SPOŁECZNOŚCI I LO! CZUJCIE SIĘ JAK U SIEBIE!
23 października młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego wzięła udział w wykładzie pt. „TERAZ JESTEM ARTYSTKĄ … W pracowni wyklejanek Wisławy Szymborskiej” poświęconym kompozycjom plastycznym Noblistki. Niezwykle interesujące spotkanie poprowadziła profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Maria Tarnogórska. Uczestniczący w prelekcji dowiedzieli się o niezwykłej pasji twórczej Wisławy Szymborskiej, jaką było tworzenie kolaży. Starannie przygotowane, zabarwione „angielskim” humorem wyklejanki rozsyłała Poetka do swoich najbliższych i znajomych. Szacuje się, że liczba tych niekonwencjonalnych pocztówek sięga kilkunastu tysięcy. Pani Profesor wtajemniczyła widownię w różnorodne warianty kolażu, które były wybierane przez Noblistkę. Przybliżyła formy hybrydowe, mieszanie elementów należących do różnych rzeczywistości, wywrócenie proporcji, nonsensowne łączenie tekstu i nie tylko. Prelekcja Pani Profesor wzbogacona została wizualizacją w postaci wyklejanek autorstwa Wisławy Szymborskiej.
Wykład pozwolił poznać oryginalność zainteresowań Noblistki, dał możliwość odkrycia jej talentu tworzenia nasyconych ekspresją wyklejanek. Dla wielu wielkim zaskoczeniem było, iż Wisława Szymborska wymieniana jest jako jedna z najwybitniejszych artystek uprawiających sztukę kolażu.
Organizatorzy dziękują serdecznie Pani Profesor Marii Tarnogórskiej za wartościową prelekcję.
Słowa podziękowania kierujemy do gościnnego Miejskiego Domu Kultury i wszystkich instytucji, za sprawą których było możliwe zrealizowanie kolejnego ogniwa projektu.
Dziękujemy nauczycielom i ich podopiecznym za wspólne poznawanie twórczej pasji Wisławy Szymborskiej.
Podczas odbywającego się w dniu 25.10.2024r Półfinału Mistrzostw Województwa Łódzkiego w pływaniu chłopców nie zabrakło reprezentacji I LO w Radomsku.
Nasza drużyna w składzie: Kajetan Włodarczyk, Antoni Woldan, Maksymilian Zakrzewski, Krzysztof Ćwiek, Filip Winkler, Szymon Rogulski po zaciętej rywalizacji z najlepszymi reprezentacjami okolicznych powiatów zdobyła III MIEJSCE !!!!
Opiekunem naszych pływaków jest Piotr Lewandowski.
Super, oby tak dalej !!!!
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz